Údržba obytného prívesu

Zopár tipov ako udržať obytný príves v čo najlepšom stave

Kontrola pneumatík

Bezpodmienečne musíte vykonávať pravidelnú technickú prehliadku. Najprv špeciálnou hadicou s vyšším tlakom vody umyte nečistoty z kolies. Rovnako ako u áut, tak aj u obytných prívesoch sa kontroluje tlak vzduchu v pneumatikách a dezén pneumatík. Strážte taktiež, aby boli utiahnuté matice. Pokiaľ Vám príde, že sú pneumatiky poškodené alebo opotrebované, vymeňte ich.

Príslušenstvo

Skontrolujte si lekárničku, hasiaci prístroj, či je všetko v poriadku, funkčné a neprešla im lehota. Pokiaľ áno, vymeňte ich. Ak máte i ďalšie príslušenstvo tohoto typu, všetko prekontrolujte. Pokiaľ ste napríklad lekárničku už použili, nahraďte to, čo chýba, aby bola lekárnička opäť kompletná. Ani prázdny hasiaci prístroj ďalšiu službu nevykoná, tak ho nahraďte.

Svetlá obytného prívesu

Nezabudnite ani skontrolovať všetky svetla obytného prívesu. Prejdite interiér, aby svietili všetky svetla (vrátane tých v chladničke), potom skontrolujte aj svetla z vonku (napríklad smerovky atď.). V obytnom prívese uchovávajte pre prípad potreby náhradné žiarovky. Či je všetka elektronika funkčná kontrolujte vždy než niekam s karavanom vyrazíte.

Parkovacia brzda

Ďalším bodom kontroly je parkovacia brzda. Pokiaľ ste zrovna od-zimovali karavan, je treba parkovaciu brzdu otestovať. To je treba urobiť ešte pred prvou cestou! Pokiaľ sa Vám zdá parkovacia brzda tuhá, premažte ju. 

Textil, garniže a žalúzie

Skôr ako zazimujete karavan, odstráňte z neho všetok odnímateľný textil, ako sú závesy, vankúše a tak ďalej. Dodržujte kroky potrebné k zabráneniu vlhkosti v karavane.

Akumulátor karavana

Vždy na zimu vyberte batériu z karavanu. Pokiaľ ste tak neučinili, skontrolujte, že je v poriadku a funguje stále efektívne.

Doprajte karavanu lak

Pred začiatkom sezóny môžete karavanu dopriať lak. Starajte sa o karavan, lakom i ďalšími krokmi, ktoré majú predchádzať poškodeniu karavana (napríklad hrdze). Karavan tak vydrží dlhšie vypadať dobre.

Plynové a elektronické zariadenia

Pred jazdou vždy skontrolujte, aby všetky prístroje, elektrické či plynové (napríklad rúra, varná doska či kúrenie) boli plne funkčné a nepoškodené.

A čo ešte?

Skontrolujte aj všetky tesnenia okien, dverí (a to aj pri chladničke). Skontrolujte aj odtok sprchy i tok vody. Voda by nemala unikať na iných miestach.

Ak vám u karavanu niečo nepríde v poriadku a neviete si s tým rady, obráťte sa na odborníka. Vždy je lepšie nepodceňovať situáciu, vykonávať preventívne kroky a pred každou sezónou (i každou jazdou) mať istotu, že Vás váš karavan len tak nezradí.